„Sztuka prezentacji”

1. Zaplanowanie prezentacji:
„Staraj się najpierw zrozumieć tych dla których robisz prezentację, a potem być zrozumiałym.”
Zaplanowanie prezentacji:
  • Cele prezentacji
  • Analiza audytorium (Kto? Ile osób? Inne dane o uczestnikach - słuchaczach)
  • Ramowy układ prezentacji
  • Miejsce i czas prezentacji 
  • Dobór pomocy prezentacyjnych
2. Przygotowanie do prezentacji:
„Umysł ludzki to wspaniała rzecz. Zaczyna pracować w chwili twych narodzin i nie przestaje aż do momentu, gdy zdecydujesz się wygłosić mowę”.
Przygotowanie się do prezentacji
  • Nastawienie prezentera 
  • Wizualizacja sukcesu prezentacji – świadczą o tym najlepsi prezenterzy
  • Metody zwalczania tremy
  • Wygląd prezentera
  • Przygotowanie sprzętu i potrzebnych narzędzi
  • Plan, scenariusz, potencjalne pytania, 
  • Dopasowanie prezentacji do typów i poziomów Uczestników
3. Przeprowadzenie prezentacji 
„Nie mów tego co wiesz, mów to co trzeba powiedzieć!”
  • Co robić przed prezentacją?
  • Swobodne nawiązywanie kontaktu z odbiorcami. Łamanie lodów – wprowadza wszystkich w „dobry” stan
  • Start prezentacji
  • Rozpocznij ciekawie i /lub intrygująco
  • Spójność tego co mówisz z tym co pokazujesz
4. Struktura i treść prezentacji:
„Non multa, sed multum dicere” („Niewiele mówiąc, lecz wiele powiedzieć”), 
czyli:  m i n i m u m   z n a k ó w   =   m a k s i m u m   t r e ś c i .
Struktury i treść prezentacji
  • Najważniejsze elementy prezentacji i ich optymalizacja
  • Treść
  • Czas trwania i tempo
  • Kluczowe elementy sztuki prezentacji
  • Struktury prezentacji:
    • Początek: Powiedz, co będziesz prezentował
    • Przebieg: Prezentuj, to co zaplanowałeś
    • Zakończenie: Powiedz, co zaprezentowałeś
  • Narzędzia wspomagające i materiały dla uczestników
  • Prezentacje drukowane, streszczenia oraz konspekty
  • Tablice. Kartoniki – przypominacie/wskazówki
  • Zakończenie. Zakończ interesująco i mocno, a zapamiętają Ciebie i prezentację.
5. Rola komunikacji niewerbalnej w skutecznej autoprezentacji
„Aby być zrozumiałym, trzeba również przemawiać do oczu odbiorców”.
  • Energia na usługach skutecznej komunikacji podczas prezentacji
  • Zjawisko pierwszego wrażenia:
    • treść  / słowa
    • używany język
    • mowa ciała
    • zgodność wypowiadanych słów z mową ciała
  • Implikacje percepcji pewności siebie i szczerości
  • Nastawienie a prezentacja
  • Uprzedzenia a prezentacja
  • Komunikacja niewerbalna
    • Implikacje komunikacji niewerbalnej
    • Język ciała i jego implikacje na percepcję przekazu, ze szczególnym uwzględnieniem:
      • Pozycji zamkniętych
      • Sekwencji gestów
      • Obszarów osobistych
    • Języka twarzy (mimika), oczu oraz innych elementów mowy ciała
6.  Budowanie wiarygodnego i atrakcyjnego przekazu
„Recepta na sukces, to żywy i ciekawy przekaz”
  • Typowe struktury i sytuacje prezentacyjne
  • Kłopotliwe pytania i sytuacje
  • Samokontrola - panowanie nad sobą w trudnych sytuacjach
  • Odpowiadanie na pytania słuchaczy: słuchanie, metody odpowiadania na zastrzeżenia słuchaczy
  • Sytuacje kryzysowe podczas wystąpień publicznych
    (Np.: brak dyscypliny, nietypowe zachowania słuchaczy, nieprzewidziane sytuacje). 
  • Zarządzanie czasem podczas prezentacji
7. Treningi prezentacji oraz zakończenie
„Doskonalenie stylu, to nic innego jak doskonalenie myśli.”
Treningi prezentacji - tematy uczestników szkolenia
Zakończenie prezentacji:
  • Zakończ mocno, a uratujesz nawet średnią prezentację
  • klamra, cytat, dobitne zdanie puentując, 
  • główna refleksja, główne przesłanie
8. Podsumowanie zajęć
Podsumowanie merytoryczne

W czasie szkolenia, będziemy tworzyć narzędzia dla Uczestników, poruszając się w obszarach:

  • pozyskiwania i utrwalania wiedzy
  • zdobywania nowych umiejętności
  • rzeczywistej refleksji nad naszymi postawami, które są „matrycami” naszego sukcesu

Szkolenie zaplanowałem tak, aby te 3 obszary tworzyły logiczną całość oraz aby dostarczyły Państwu skutecznych narzędzi, rozwijając tym samym Wasze kompetencje.

Szkolenie ma charakter warsztatowy i w równym stopniu angażuje wszystkich uczestników!

Metody/techniki/narzędzia , stosowane podczas sesji szkoleniowej:

  • Mini wykłady – w ilości niezbędnej
  • Ćwiczenia w parach / w grupie
  • Analiza przypadków – „casy”
  • Odgrywanie scenek 
  • Symulacje 
  • Przykłady i trudne przypadki z pracy uczestników
  • „Energetyzery” – zabawy, które uczą